Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

16. Targi Książki w Krakowie

Zakończyły się 16. Targi Książki w Krakowie. Obładowani książkami, pełni wrażeń czytelnicy dawno już opuścili halę przy ul. Centralnej 41a, pora więc na podsumowania.

Patrząc na nieprzebrane tłumy ludzi i długie kolejki ustawiające się do wielu autorów przez cztery targowe dni, trudno uwierzyć w alarmujące doniesienia o upadku czytelnictwa w Polsce. Wygląda na to, że „pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone”. Miłośników książki nie odstraszył ani rzęsisty deszcz w sobotę, ani atak zimy w niedzielę, ani odwieczne problemy z parkowaniem.

Według informacji organizatorów tegoroczne Targi odwiedziły ponad 34 tysiące osób. Przybyło ponad pół tysiąca autorów, którzy spotykali się ze swoimi czytelnikami na stoiskach i w salach seminaryjnych. Byli wśród nich m.in. Marek Bieńczyk, Joanna Chmielewska, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Marek Krajewski, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Andrzej Pilipiuk, Martin Pollack, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Magdalena Tulli, Krzysztof Varga, Janusz L. Wiśniewski, aktorzy (Małgorzata Braunek, Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Stanisław Mikulski, Jan Nowicki), podróżnicy (Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska), muzycy (Urszula Dudziak), sportowcy (Andrea Anastasi, Mariusz Czerkawski, Krzysztof Hołowczyc, Andrzej Iwan), a nawet dwie panie prezydentowe: Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa. Nie umknął naszej uwadze udział wybitnych tłumaczy (Ireneusz Kania, Antoni Kroh, Martin Pollack).        

Targom towarzyszyło wiele interesujących wydarzeń, m.in. konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza (laureatem został prof. Andrzej Friszke za książkę Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności), konkurs na książkę edytorsko doskonałą (wygrał katalog Świetlica sztuki 2002–11, wyd. CSW Kronika w Bytomiu) czy też konkurs Papierowy Ekran na najlepszy serwis internetowy o książce (wygrał serwis Xiegarnia.pl). 

„Przez cztery dni Kraków pełnił funkcję magicznej stolicy literatury. Kolejny raz udało się nam stworzyć niepowtarzalny klimat spotkań z książką. Nasza hala była oblegana przez tłumy miłośników literatury  z całego świata. Dopisali autorzy, do których ustawiały się długie kolejki, dopisali czytelnicy, którzy udowodnili, że 'istnieją po to, by czytać książki'. Cieszę się, że już w 2014 r. będziemy mogli zaprosić do nowego obiektu, który wyeliminuje wszelkie niedogodności i sprawi, że Targi Książki w Krakowie jeszcze mocniej zaznaczą swoją obecność nie tylko w Polsce, ale i Europie” – powiedziała Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Nic dodać, nic ująć. Pozostaje tylko wygospodarować trochę czasu na lekturę wszystkich targowych nabytków i cieszyć się, że kolejne Targi Książki w Krakowie już za rok – od 24 do 27 października 2013 roku.

Źródło informacji: http://targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/archiwum-imprez/16-targi-ksiazki-w-krakowie/16-targi-ksiazki-w-krakowie.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.