Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Światowy Dzień Książki 2020


                                                                                                                                                             We wstępnych wynikach badania stanu czytelnictwa w Polsce można zauważyć, że w 2019 roku miało miejsce trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet pierwszy od 2014 roku zauważalny wzrost. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe, ale także kampanii społecznych. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Z nagrodą związana jest jeszcze jedna istotna zmiana – Olga Tokarczuk awansowała do pierwszej trójki najczęściej wymienianych przez respondentów autorów. Po raz pierwszy od 2012 roku na podium znaleźli się wyłącznie pisarze współcześni, pozostawiając Henrykowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi dalsze miejsca.
To dobra wiadomość, szczególnie dziś, 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – ustanowione w 1995 roku przez UNESCO święto służące promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw autorskich. Data corocznego święta wybrana została nieprzypadkowo, jako że 23 kwietnia to dzień śmierci Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i Inki Garcilaso de la Vegi. Dzień Książki wywodzi się z Katalonii, gdzie obchodzony jest od 1926 roku. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwoną różą, a one z kolei odwdzięczają się im podarunkami z książek – zwyczaj ten związany jest również z obchodzonym tego samego dnia wspomnieniem św. Jerzego, patrona Katalonii.
„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej UNESCO. W tym trudnym dla wszystkich czasie książki mogą pomóc nam zapomnieć o niedającej się przewidzieć rzeczywistości, ukoić tęsknotę i popuścić wodze naszej fantazji. Dlatego wszyscy świętujmy dziś ten dzień w domu z ulubioną książką i nadzieją, że w przyszłym roku nasz świat nie będzie już tak bardzo przypominał fikcji literackiej.

Źródła:
https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday
https://instytutksiazki.pl/
https://wirtualnywydawca.pl/

Źródło zdjęcia:
https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. (+48) 690 620 829
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.