Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

26 września – Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to prawdziwe święto języków, kultury i różnorodności starego kontynentu. Ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy, ma na celu promowanie idei wielojęzyczności i porozumienia między różnymi krajami. Hasło tegorocznej edycji, tak jak poprzedniej, brzmi: „Języki to nasza siła!” i nawiązuje do licznych korzyści płynących z umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz istotnej kulturowej roli języków narodowych.
Choć w Unii Europejskiej obowiązują 24 języki urzędowe, to na całym kontynencie jest ich w użyciu ponad 200. Dlatego ważnym zadaniem Europejskiego Dnia Języków jest podkreślanie znaczenia wszystkich języków, które w swej różnorodności stanowią wspólne bogactwo Europejczyków. Znajomość co najmniej dwóch języków obcych może przyczynić się do lepszej komunikacji i pełniejszego zrozumienia innych kultur, a przy okazji – do zgłębiania własnej tożsamości. Z tego właśnie względu wydarzenia odbywające się w ramach Europejskiego Dnia Języków mają zachęcać do ciągłego rozwijania kompetencji językowo-kulturowych, bez względu na wiek czy formy nauczania.
W Polsce imprezy towarzyszące trwają nieco dłużej niż jeden dzień – od 19 września do 1 października. Obchody Europejskiego Dnia Języków rozpoczynają się w Warszawie galą rozdania nagród European Language Label (za najbardziej innowacyjne rozwiązania w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) oraz konferencją „Języki do zadań specjalnych”, poświęconą nauczaniu języków obcych w celach akademickich, zawodowych i specjalistycznych oraz indywidualnych.
Na mieszkańców Krakowa, Katowic i Wrocławia również czekają liczne atrakcje, takie jak warsztaty językowe, gry miejskie, pokazy filmów europejskich, koncerty i inne spotkania, w których uczestniczyć mogą zarówno dzieci i młodzież, jak i starsi. Ponadto dla uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski organizowane są lekcje pokazowe online, podczas których można nie tylko zacząć stawiać pierwsze kroki w nauce mniej znanych języków, jak np. duńskiego czy tureckiego, ale także poznać kulturę i obyczaje danych krajów.

Źródła:

http://www.edj.org.pl/

http://edl.ecml.at/

http://ell.org.pl/

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.