Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Dzień Języka Ojczystego 2014


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w 1952 roku w Dhace, dzisiejszej stolicy Bangladeszu – kilku studentów zginęło wtedy w czasie demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego (Bangladesz nie był wtedy niepodległym państwem, ale stanowił część Pakistanu).
Dzień Języka Ojczystego ma przypominać o wielkim bogactwie ludzkości, jakim jest różnorodność językowa i kulturowa świata, zwracać uwagę na potrzebę ochrony tego wspaniałego dziedzictwa i wskazywać zagrożenia. Sytuacja nie napawa optymizmem, bo jak twierdzą językoznawcy, żyjemy dziś w epoce wielkiego wymierania języków. Z ponad 6,5 tysiąca języków istniejących na świecie ponad połowa jest zagrożona wyginięciem. Przewiduje się, że do końca XXI wieku może przetrwać zaledwie jedna dziesiąta z używanych obecnie języków.
W opracowanym przez UNESCO „Atlasie Języków Zagrożonych” można znaleźć informacje na temat trzech tysięcy języków. Zdarza się jednak, że dzięki wysiłkowi całych społeczności język uznany już za niemal martwy ożywa i z pokolenia na pokolenie zdobywa coraz więcej użytkowników. Tak było z językiem kornijskim, używanym w Kornwalii, a także z językiem walijskim. Spektakularne odrodzenie przeżył też w XX wieku język hebrajski. Posługiwano się w nim w starożytnym Izraelu, ale od czasów niewoli babilońskiej zaczął wychodzić z powszechnego użycia i przez setki lat był używany tylko w czasie obrzędów religijnych. Dopiero po utworzeniu państwa Izrael w 1948 roku hebrajski stał się językiem urzędowym, zaczęto uczyć go w szkołach i dziś mówi nim ponad pięć milionów ludzi.       
Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie zorganizowane w ramach Forum Debaty Publicznej pt. „Co nam zostało z zaginionych słów?”, a wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie rozpocznie się Gala „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.