Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Dzień Tłumacza

Przekład jest (…) momentem tekstu pozostającego w ciągłym ruchu.

Henri Meschonnic

 

Na 30 września w Kościele katolickim wypada wspomnienie św. Hieronima, tłumacza Biblii z języków oryginalnych, greckiego i hebrajskiego, na łacinę. W tym właśnie dniu, dzięki staraniom Międzynarodowej Federacji Tłumaczy, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Tłumacza.

Z tej okazji warto zastanowić się, jak wiele zawdzięczamy pracy tłumaczy w naszym codziennym życiu. Dzięki nim każdy z nas może być częścią świata. To oni umożliwiają kontakt przywódcom odległych państw. Oni tłumaczą instrukcje obsługi, dzięki którym wiemy, jak używać nowej lodówki. Dzięki nim możemy załatwić sprawę w urzędzie za granicą. Oni w końcu dokonują przekładów tekstów literackich, przez co każdy z nas może zapoznać się nawet z literaturą tajwańską. Za ich sprawą mamy możliwość obejrzenia zagranicznego filmu czy korzystania z telefonu.

Tłumacze są postaciami stojącymi w cieniu, ich istnienie jest dla nas oczywiste, nawet nie zauważamy ich pracy w otaczającej nas codzienności. Jednak bez nich nasze rozumienie świata byłoby o wiele uboższe.

Dlatego w tym dniu chcielibyśmy złożyć serdeczne życzenia wszystkim tłumaczom. Satysfakcji z wykonywanej pracy i energii na kolejne projekty.

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.