Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Europejski Dzień Języków 2015

W sobotę 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Języki to nasza siła!”. W wielu miejscach w Polsce i na świecie już od początku tygodnia odbywają się ciekawe wydarzenia, które mają na celu pokazanie, jak różnorodna językowo jest Europa, i przypomnienie, że nauka języków obcych jest nie tylko pożyteczna, ale i niezwykle przyjemna.
Uczniowie gimnazjów i liceów z całej Polski mogą uczestniczyć w pokazowych lekcjach języków obcych prowadzonych przez Skype – do wyboru jest 13 języków, poza najpopularniejszymi jest wśród nich także np. duński, irlandzki, słowacki czy rumuński. Nauczyciele zaś rozważali problemy związane z ocenianiem w edukacji językowej podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej 23 i 24 września na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym mieszkańcy Krakowa i Katowic będą mogli wziąć udział między innymi w grze miejskiej „Misja Babel”, dzieci, młodzież i dorośli z Wrocławia i Warszawy w licznych warsztatach językowych, ciekawe propozycje z tej okazji mają też szkoły i biblioteki w całym kraju, a wiele instytutów językowych 26 września zaprasza na Dzień Otwarty. 
Święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy w Strasbourgu. Jego celem jest upowszechnianie wśród Europejczyków wiedzy o różnorodności językowej kontynentu i zachęcanie osób w każdym wieku do nauki języków obcych. Obchody mają uświadamiać zalety wielojęzyczności, która nie tylko pozwala na podjęcie pracy i studiów za granicą, ale też pomaga w zrozumieniu ludzi innych kultur, we wzajemnym poznawaniu się i porozumiewaniu mieszkańców różnych krajów – czy też, coraz częściej, przedstawicieli różnych narodowości zamieszkujących te same kraje. Obchodzony co roku Dzień Języków ma też przypominać władzom wszystkich krajów Europy o tym, że należy nieustannie podejmować konkretne działania w ramach polityki językowej.
Na naszym kontynencie występuje ponad 200 języków europejskich, a także liczne języki, którymi posługują się ludzie pochodzący z innych kontynentów. Poza językami urzędowymi istnieją wciąż liczne języki regionalne – na przykład język manx (należący do języków celtyckich), romańskie języki takie jak oksytański, emilijski i romansz, ugrofińskie języki wepski, karelski i komi, należący do rodziny samojedzkiej język nieniecki czy też język baskijski, uznawany za język izolowany. Zasięg tych języków stopniowo maleje jednak od początku XX wieku. Warto pamiętać, że także w Polsce poza językiem polskim istnieje język kaszubski, trwają też spory, czy mowę śląską należy uznawać za odrębny język, czy też dialekt języka polskiego.
Gorąco zachęcamy do korzystania z języków obcych na co dzień oraz do świętowania 26 września Europejskiego Dnia Języków!

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.