Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej gośćmi honorowymi targów książki w Pekinie

Beijing International Book Fair odbywa się w tym roku po raz 23. W tym roku szczególne miejsce przysługuje krajom Europy Środkowo-Wschodniej, które wspólnie posiadają miano gościa honorowego. Taki wybór związany jest z rosnącą współpracą ekonomiczną między Republiką Chin a tymi państwami – w ramach wdzięczności za ich zaangażowanie postanowiono w tym roku umieścić literaturę środkowo- i wschodnioeuropejską w centrum uwagi gości pekińskich targów.

Polska ma zatem okazję zaprezentować więcej niż w poprzednich latach. Instytut Książki przygotował 200-metrowe stoisko z polskimi nowościami wydawniczymi, tekstami polskich noblistów, podręcznikami do nauki języka polskiego czy albumami o Chopinie, który jest jednym z najbardziej znanych w Chinach Polaków. Dużą część prezentowanych publikacji będą stanowić także książki dla dzieci.

Odpowiedzialny za promowanie polskiej literatury na świecie Instytut Książki uznaje chiński rynek książki za jeden z najważniejszych rynków zagranicznych, dlatego od kilku lat podejmuje się działania mające na celu wydawanie i popularyzowanie przekładów krajowej literatury na język chiński. W Chinach znani są już dzięki temu także polscy ilustratorzy – piękna i doceniana w wielu krajach książka dla dzieci Mapy Aleksandry i Daniela Mizielińskich właśnie tam sprzedała się w największej liczbie egzemplarzy (w ciągu stu dni od premiery sprzedano ich 60 tys.). Inna publikacja tych samych grafików, Pod ziemią, pod wodą została uznana za Książkę Roku w plebiscycie tygodnika „The Beijing News Weekly Review”. Na tegorocznych targach mają premierę kolejne pozycje polskiej literatury dziecięcej, a pod nazwą „It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland” została zorganizowana wystawa, na której będzie można podziwiać prace wybitnych polskich rysowników. Natomiast przedstawicielki wydawnictwa Dwie Siostry, które znane jest z najciekawszej i najoryginalniejszej oferty dla najmłodszych czytelników, zostały zaproszone do wygłoszenia wykładu poświęconego polskim książkom dla dzieci.

Kolejna polska atrakcja na Beijing International Book Fair związana jest z obchodami Roku Sienkiewicza. Większość powieści noblisty ma przekłady na język chiński, które były już niejednokrotnie wznawiane. Dlatego postanowiono, że słuchowisko w odcinkach, które na podstawie Krzyżaków wyreżyserował Krzysztof Czeczot, zostanie nagrane także przez chińskich aktorów. Adaptacja zawiera muzykę skomponowaną przez Adama Walickiego oraz dopracowane efekty dźwiękowe. W dzień rozpoczęcia targów, 24 sierpnia, dwukrotnie wykonano na żywo kompozycję ze słuchowiska – na gali otwarcia Beijing International Book Fair dla 600 zaproszonych przedstawicieli wydawców, a następnie podczas koncertu „Krzyżacy LIVE”, gdzie muzykom i realizatorom z Polski towarzyszyli także chińscy aktorzy.

W Beijing International Book Fair, trzecim pod względem wielkości tego typu wydarzeniu na świecie, bierze udział 2407 wystawców z kilkudziesięciu krajów. Targi potrwają do niedzieli 28 sierpnia.

Źródła informacji:

http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,35525,krzyzacy-live-w-pekinie.html

http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,35522,polskie-sukcesy-w-chinach.html

http://usa.chinadaily.com.cn/culture/2016-08/18/content_26523923.htm

http://culture.pl/pl/artykul/sukces-mizielinskich-w-chinach


Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.