Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Literacka Nagroda Nobla 2014

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla został francuski pisarz Patrick Modiano. Przed ogłoszeniem wyników był on wymieniany pośród faworytów. W taki sposób Akademia Szwedzka uzasadniła swój wybór:

Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji.

Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku we francuskim Boulogne Billancourt na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem wywodzącym się z rodziny włoskich Żydów, a matka aktorką o belgijskich korzeniach. W dzieciństwie Modiano był silnie związany z bratem, który zmarł w wieku 10 lat. Pisarz zadedykował mu kilka ze swoich powieści.
W czasach licealnych nauczycielem geometrii Modiano był Raymond Queneau. Odegrał on ważną rolę w kształtowaniu się osobowości przyszłego pisarza. Był pierwszym czytelnikiem powieści La place de l'etoile, którą polecił wydawcy. Książka ukazała się w 1968 roku i została dobrze przyjęta przez krytyków literackich. W tym czasie Modiano podjął decyzję o rezygnacji ze studiów wyższych i poświęcił się twórczości literackiej.
Twórczość tegorocznego noblisty koncentruje się na takich tematach jak pamięć, zapomnienie, tożsamość, poczucie winy. Wiele z jego powieści rozgrywa się w Paryżu, a w kilku z nich pojawiają się wątki autobiograficzne. Autor często porusza temat II wojny światowej. Powieści Modiano bywają ze sobą powiązane, jeden i ten sam bohater pojawia się w kilku książkach.
W 1972 roku Patrick Modiano otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść Les Boulevards de ceinture, a w 1978 roku otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę we Francji – Nagrodę Goncourtów – za wydaną również po polsku powieść Ulica ciemnych sklepików (Rue des boutiques obscures). Opowiada ona o detektywie, który stracił pamięć i, idąc po własnych śladach, poszukuje swojej tożsamości.

Literacka Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana corocznie przez Akademię Szwedzką. 69-letni Patrick Modiano jest 14. pisarzem z Francji, który został nią uhonorowany.

Źródła informacji:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31912,modiano-pisarz--ktorego-fascynuje-historia.html
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31910,nobel-dla-patricka-modiano.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.