Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.
19.08.2019 Nie żyje Tadeusz Komendant, znany tłumacz literatury francuskiej Tadeusz Komendant znany był głównie jako tłumacz i popularyzator dzieł Michela Foucaulta.
08.07.2019 Międzynarodowy Dzień Psa … czyli o tym, jakim językiem porozumiewają się z nami nasi najlepsi przyjaciele

Literacka Nagroda Nobla 2014

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla został francuski pisarz Patrick Modiano. Przed ogłoszeniem wyników był on wymieniany pośród faworytów. W taki sposób Akademia Szwedzka uzasadniła swój wybór:

Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji.

Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku we francuskim Boulogne Billancourt na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem wywodzącym się z rodziny włoskich Żydów, a matka aktorką o belgijskich korzeniach. W dzieciństwie Modiano był silnie związany z bratem, który zmarł w wieku 10 lat. Pisarz zadedykował mu kilka ze swoich powieści.
W czasach licealnych nauczycielem geometrii Modiano był Raymond Queneau. Odegrał on ważną rolę w kształtowaniu się osobowości przyszłego pisarza. Był pierwszym czytelnikiem powieści La place de l'etoile, którą polecił wydawcy. Książka ukazała się w 1968 roku i została dobrze przyjęta przez krytyków literackich. W tym czasie Modiano podjął decyzję o rezygnacji ze studiów wyższych i poświęcił się twórczości literackiej.
Twórczość tegorocznego noblisty koncentruje się na takich tematach jak pamięć, zapomnienie, tożsamość, poczucie winy. Wiele z jego powieści rozgrywa się w Paryżu, a w kilku z nich pojawiają się wątki autobiograficzne. Autor często porusza temat II wojny światowej. Powieści Modiano bywają ze sobą powiązane, jeden i ten sam bohater pojawia się w kilku książkach.
W 1972 roku Patrick Modiano otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść Les Boulevards de ceinture, a w 1978 roku otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę we Francji – Nagrodę Goncourtów – za wydaną również po polsku powieść Ulica ciemnych sklepików (Rue des boutiques obscures). Opowiada ona o detektywie, który stracił pamięć i, idąc po własnych śladach, poszukuje swojej tożsamości.

Literacka Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana corocznie przez Akademię Szwedzką. 69-letni Patrick Modiano jest 14. pisarzem z Francji, który został nią uhonorowany.

Źródła informacji:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31912,modiano-pisarz--ktorego-fascynuje-historia.html
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31910,nobel-dla-patricka-modiano.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Josepha Conrada 63, lok. 204, 31-357 Kraków
tel./fax 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.