Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Międzynarodowy Dzień Kota

   Od 2006 roku w Polsce 17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. To święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także uwrażliwić na potrzeby porzuconych, bezdomnych zwierząt, które miały kiedyś dom, ale go straciły.
Kot został udomowiony około 6000 lat temu, a w starożytnym Egipcie był czczony jako święte zwierzę Bastet, bogini miłości i płodności. Do dzisiaj koty są ulubieńcami człowieka, a często wykonują też ważne obowiązki, np. Głównego Myszołapa, zwierzęcia terapeutycznego, a czasem nawet… tajnego agenta (kot agent Fred wykorzystany w 2006 roku przez nowojorską policję w akcjach demaskujących nielegalne praktyki weterynaryjne). Przy tylu zadaniach, jakie stawiamy mruczkom, warto dowiedzieć się, jak przekładać z kociego na nasze.
Najbardziej zbliżonym do mowy sposobem komunikacji kota jest miauczenie. Co ciekawe, dorosłe dzikie koty miauczą rzadko. Jest to więc specjalnie dostosowany do człowieka sposób informowania o nastrojach. Naukowcy zwrócili uwagę, że odgłos ten przypomina tonacją płacz niemowlęcia, może to dlatego tak trudno mu się oprzeć. Długie, przeciągłe miauczenie oznacza żądanie, pomiaukiwanie raz po raz oznacza zniecierpliwienie, krótkie, urwane miauknięcie oznacza złość, gardłowe warczenie to krótki komunikat: „Moje!”.
Mruczenie to z kolei informacja o odczuwaniu przyjemności i poddaniu się kota. Mruczą nawet nowo narodzone kocięta podczas pierwszego karmienia – aby okazać zadowolenie oraz zależność od matki. Kocie matki również mruczą, po to by uspokoić swoje maluchy. Mogą także mruczeć koty chore, aby w ten sposób się uspokoić.
Całą gamę kocich komunikatów znaleźć możemy w kociej mimice. Zezłoszczony kot trzyma uszy wyprostowane, skręcone lekko na boki, mruży oczy. Agresywny kładzie uszy, ma okrągłe rozszerzone źrenice. Szczęśliwy ma uszy wyprostowane, skierowane do przodu, oczy przymknięte. Kot zaniepokojony porusza energicznie wibrysami, badając otoczenie.
Zakopując swoje odchody, kot komunikuje nam uznanie naszej wyższości, swojej od nas zależności – dzikie koty zajmujące pozycję podporządkowaną maskują zapach kału, z kolei osobniki dominujące zostawiają je w miejscach eksponowanych. Załatwiając się zatem poza kuwetą, kot może sygnalizować poważne problemy.
Bardzo ważne są również sygnały, jakie koty wysyłają mową ciała. Zadowolony i spokojny kot przechadza się powoli z ogonem uniesionym do góry, siada, złączając przednie łapki i owijając je ogonem. Kot ocierający się głową o nogi chce przenieść na człowieka swój zapach (gruczoły produkujące feromony znajdują się u kotów za uszami, a ujścia gruczołów zapachowych na brzegach pyszczka). Kiedy kot turla się na widok człowieka i odsłania brzuch, oznacza to jego posłuszeństwo, pokazuje również, że zwierzak czuje się swobodnie i bezpiecznie, a jeżeli patrząc na człowieka, powoli mruży oczy, sygnalizuje mu swoje przywiązanie. Energiczne smaganie ogonem to z kolei sygnał niezadowolenia – cokolwiek je wywołuje, najwidoczniej nie podoba się kotu.
Znajomość tych podstawowych komunikatów, jakie na co dzień wysyła człowiekowi kot, zdecydowanie poprawi między nimi jakość komunikacji, a krytykom kotów jako zwierząt niewdzięcznych i nietowarzyskich udowodni mnogość sposobów, w jaki okazują one przywiązanie do swojego opiekuna.

Źródła:
https://royalcanin.pl/
http://wszystkookotach.pl/
https://www.koty.pl/
http://halloween.friko.net/dzien-kota.html

Źródło zdjęcia:
https://pixabay.com/pl/

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.