Promocja
na tłumaczenia w języku włoskim
Promocja
na tłumaczenia w języku włoskim

aktualności

26.11.2018 „Pan Tadeusz” po włosku Ukazało się właśnie tłumaczenie naszej narodowej epopei na język włoski.
17.11.2018 Nagrody „Literatury na świecie” Po raz 25. „Literatura na świecie” przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia translatorskie.
25.10.2018 Targi Książki w Krakowie Już dziś zaczynają się 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza, ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Tłumaczy. To wyjątkowe święto jest obchodzone w dniu św. Hieronima, patrona wszystkich, którzy trudnią się niełatwą sztuką przekładu. Żyjący na przełomie IV i V wieku Hieronim ze Strydonu, doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego i koptyjskiego zapisał się w pamięci potomnych jako autor przekładu Biblii z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę. Praca ta zajęła mu 24 lata, a opracowany przez niego przekład, zwany Wulgatą, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych tłumaczeń Biblii w historii.

W erze postępującej globalizacji zawód tłumacza staje się coraz ważniejszy. I chociaż praca tłumaczy często pozostaje niedostrzegana, bo zazwyczaj pozostają w cieniu – w cieniu autora książki, w cieniu swojego dzieła, schowani za tekstem przekładu – nie sposób wyobrazić sobie, aby współczesny świat mógł bez nich funkcjonować. Bez tłumaczy nie moglibyśmy przeczytać wielu naszych ulubionych książek, a literatura polska nigdy nie zaistniałaby w świadomości czytelników poza granicami naszego kraju. Nie odbyłoby się wiele spotkań na najwyższym szczeblu, nie podpisano by wielu traktatów, umów i porozumień. I choć wciąż doskonalone są komputerowe narzędzia translatorskie, nie wydaje się, by mogły one kiedykolwiek zastąpić ludzi, którzy specjalizują się w budowaniu pomostów między językami i kulturami.

Z okazji ich święta wszystkim tłumaczom pragniemy serdecznie podziękować za ich pracę i złożyć najlepsze życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz samych ciekawych, satysfakcjonujących  projektów tłumaczeniowych.

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Josepha Conrada 63, lok. 204, 31-357 Kraków
tel./fax 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.