Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

W roku 2015 już po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Organizatorem tego poetyckiego przedsięwzięcia jest Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, założona w kwietniu 2012 roku na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Od tego czasu Fundacja dba o twórczość Poetki oraz, od 2013 roku, przyznaje międzynarodową nagrodę poetycką Jej imienia.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy. Przyznawana jest corocznie za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. W konkursie mogą brać udział tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły, a także sami autorzy. Wydarzenia związane z przyznaniem nagrody dzielą się na dwa etapy: wiosną kapituła ogłasza nominacje, a jesienią wybiera laureata.
Celem Nagrody jest popularyzowanie poezji. Organizatorzy pragną nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale również wydawców, których chcą zachęcić do publikowania utworów polskich autorów oraz tłumaczeń poezji obcej. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji słabej literatury masowej, chcą dowartościować poezję jako unikatowy rodzaj sztuki. Nagradzani są twórcy, którzy potrafią zachować niezależność. Kreując swój własny, niezależny od kontekstu polityczno-społecznego świat, operują mistrzowską dykcją.
W 2013 roku do Nagrody zgłoszono 176 książek, w 2014 roku – 171. Laureatami poprzednich edycji zostali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013 r.) oraz Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014 r.). Nagrodę stanowi statuetka oraz 200 tysięcy złotych.
Do 15 stycznia 2015 roku można jeszcze zgłaszać tomy poetyckie do trzeciej edycji konkursu.

Źródła informacji:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32247,nagroda-im--wislawy-szymborskiej-2015.html
http://www.szymborska.org.pl/podstawowe-informacje.html
http://www.szymborska.org.pl/s/aktualnosci/id/137/
http://nagrodaszymborskiej.pl/
http://krakow.pl/aktualnosci/156841,33,komunikat,iii_edycja_nagrody_im__wislawy_szymborskiej_2015.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.