Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.
19.08.2019 Nie żyje Tadeusz Komendant, znany tłumacz literatury francuskiej Tadeusz Komendant znany był głównie jako tłumacz i popularyzator dzieł Michela Foucaulta.
08.07.2019 Międzynarodowy Dzień Psa … czyli o tym, jakim językiem porozumiewają się z nami nasi najlepsi przyjaciele

NIKE 2012 dla Marka Bieńczyka

Tegorocznym laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej NIKE został Marek Bieńczyk, uhonorowany za zbiór esejów Książka twarzy. W finałowej siódemce znalazły się jeszcze książki: Dom żółwia. Zanzibar Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo Znak), Imię i znamię Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Biuro Literackie), Miedzianka. Historia znikania Filipa Springera (Wydawnictwo Czarne), Miłosz. Biografia Andrzeja Franaszka (Wydawnictwo Znak), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyny Czerni (Wydawnictwo Znak) i Włoskie szpilki Magdaleny Tulli (Wydawnictwo Nisza).

Nagrodzona przez jury Książka twarzy swoją formę czerpie z nowych, internetowych form porozumiewania się. Jej tytuł to parafraza Facebooka, połączenie słów twarz i książka. Autor opowiada w niej o piłce nożnej, winach i podróżach, o Chandlerze, Mickiewiczu i Prouście.

W laudacji wygłoszonej przez przewodniczącego jury Tadeusza Nyczka czytamy:

„Brawura Marka Bieńczyka, by pod jedną okładką pomieścić tak kompletnie różne tematy, wydaje się wręcz szalona; kto przytomny wydrukowałby obok eseju o pasji do spływów kajakowych tekst o kłopotach Mickiewicza ze zdobywaniem kolejnych paszportów? Albo analizę cudowności zdań Raymonda Chandlera, którego ma Bieńczyk, i słusznie, za jednego z największych stylistów naszych czasów, tuż obok hymnu na cześć korzyści z picia wina? […]  Wszystko to jest możliwe o tyle, o ile przyjąć, że cała ta książka jest po prostu jednym wielkim autoportretem. Bo Bieńczyk wierzy przede wszystkim w literaturę, w słowo, w styl, w pisanie samo w sobie. Świat jest dlań pretekstem, najbogatszym z możliwych, do przebrania go w dowolny tekst. […] Otóż wszystko może zasługiwać na tekst. Pod jednym warunkiem – że będzie tekstem najwyższej jakości i najpiękniejszej urody. W czasach znacznego niechlujstwa, powierzchowności, bylejakości i pospieszności fraza pisarska Marka Bieńczyka przypomina kwintet Schuberta słuchany późnym lipcowym popołudniem na tarasie kawiarni przy Campo de' Fiori. W ręku koniecznie kieliszek zimnego chianti”.

W plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej” wygrała biografia Czesława Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka.

Źródło informacji: http://wyborcza.pl/1,75475,12626868,Nike_2012__Bienczyk__Lubie_to_.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Josepha Conrada 63, lok. 204, 31-357 Kraków
tel./fax 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.