Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

NIKE 2012 dla Marka Bieńczyka

Tegorocznym laureatem prestiżowej Nagrody Literackiej NIKE został Marek Bieńczyk, uhonorowany za zbiór esejów Książka twarzy. W finałowej siódemce znalazły się jeszcze książki: Dom żółwia. Zanzibar Małgorzaty Szejnert (Wydawnictwo Znak), Imię i znamię Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Biuro Literackie), Miedzianka. Historia znikania Filipa Springera (Wydawnictwo Czarne), Miłosz. Biografia Andrzeja Franaszka (Wydawnictwo Znak), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyny Czerni (Wydawnictwo Znak) i Włoskie szpilki Magdaleny Tulli (Wydawnictwo Nisza).

Nagrodzona przez jury Książka twarzy swoją formę czerpie z nowych, internetowych form porozumiewania się. Jej tytuł to parafraza Facebooka, połączenie słów twarz i książka. Autor opowiada w niej o piłce nożnej, winach i podróżach, o Chandlerze, Mickiewiczu i Prouście.

W laudacji wygłoszonej przez przewodniczącego jury Tadeusza Nyczka czytamy:

„Brawura Marka Bieńczyka, by pod jedną okładką pomieścić tak kompletnie różne tematy, wydaje się wręcz szalona; kto przytomny wydrukowałby obok eseju o pasji do spływów kajakowych tekst o kłopotach Mickiewicza ze zdobywaniem kolejnych paszportów? Albo analizę cudowności zdań Raymonda Chandlera, którego ma Bieńczyk, i słusznie, za jednego z największych stylistów naszych czasów, tuż obok hymnu na cześć korzyści z picia wina? […]  Wszystko to jest możliwe o tyle, o ile przyjąć, że cała ta książka jest po prostu jednym wielkim autoportretem. Bo Bieńczyk wierzy przede wszystkim w literaturę, w słowo, w styl, w pisanie samo w sobie. Świat jest dlań pretekstem, najbogatszym z możliwych, do przebrania go w dowolny tekst. […] Otóż wszystko może zasługiwać na tekst. Pod jednym warunkiem – że będzie tekstem najwyższej jakości i najpiękniejszej urody. W czasach znacznego niechlujstwa, powierzchowności, bylejakości i pospieszności fraza pisarska Marka Bieńczyka przypomina kwintet Schuberta słuchany późnym lipcowym popołudniem na tarasie kawiarni przy Campo de' Fiori. W ręku koniecznie kieliszek zimnego chianti”.

W plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej” wygrała biografia Czesława Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka.

Źródło informacji: http://wyborcza.pl/1,75475,12626868,Nike_2012__Bienczyk__Lubie_to_.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.