Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Nike 2014

5 października 2014 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Nike. Tegorocznym laureatem został Karol Modzelewski za autobiografię zatytułowaną Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca. Takimi słowami autor skomentował swoją wygraną:
 
Kobyły historii nie da się ujeździć. Nie da się na niej dojechać tam, gdzie by się chciało. Ale tę historię tworzymy wszyscy, nawet nie zdając sobie sprawy z tego co czynimy i jeżeli ta suma doświadczeń, którą starałem się przedstawić w tej książce, pomoże komuś w zrozumieniu tej niekomfortowej prawdy, to poczuję, że warto było pisać.

Karol Modzelewski jest uznawany za legendę polskiej opozycji demokratycznej. Urodził się 23 listopada 1937 roku w Moskwie. W tym czasie w ZSRR szalał Wielki Terror, którego krwawe żniwo wyniosło około 10 milionów ofiar. Ojciec Modzelewskiego – Aleksander Budniewicz – był oficerem Armii Czerwonej, aresztowanym i wtrąconym do łagru, który jednak udało mu się przeżyć. Wychowaniem Karola zajął się polski rewolucjonista Zygmunt Modzelewski, który w lipcu 1939 roku opuścił więzienie na Łubiance. Matka Karola związała się z nim na resztę życia.
Po wojnie całą rodziną wyjechali do Warszawy, gdzie Zygmunt Modzelewski został ministrem spraw zagranicznych PRL, a później członkiem Rady Państwa. W tym czasie Karol Modzelewski zapisał się do ZMP. Jak wspomina, już wtedy docierało do niego, że głoszone przez komunistów zasady sprawiedliwości społecznej to jedynie szumne frazesy. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz kierował Politycznym Klubem Dyskusyjnym.
W 1964 roku został wykluczony z PZPR. Razem z przyjacielem Jackiem Kuroniem próbował bronić w realnym socjalizmie robotniczych racji. W 1965 r. napisali wspólnie „List otwarty do partii”, który uznaje się za fundament kształtującej się wtedy opozycji. Za swoje przekonania Modzelewski odsiedział kilka lat w PRL-owskich więzieniach. Pod koniec lat 70. ponownie zaangażował się w działalność opozycyjną i został rzecznikiem prasowym Komisji Krajowej.
W swoich wspomnieniach Karol Modzelewski wyraża wiele wątpliwości co do przebiegu polskiej transformacji ustrojowej. Należę do pokolenia i środowiska, które nie może się wyprzeć odpowiedzialności za obecny kształty Rzeczpospolitej. Mój rachunek doświadczeń z tego czasu staje się nieuchronnie rachunkiem sumienia – podkreśla autor nagrodzonej książki.

Nike jest nagrodą literacką przyznawaną corocznie za najlepszą książkę ubiegłego roku. Zwycięzcę wyłania się w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju; drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. Pośród dotychczasowych laureatów nagrody Nike można wyróżnić m.in. Czesława Miłosza, Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka, Joannę Bator czy Dorotę Masłowską.

Źródło informacji:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31862,nike-dla-karola-modzelewskiego.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.