Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

23.04.2020 Światowy Dzień Książki 2020 23 kwietnia to święto wszystkich czytelników i miłośników książek.
20.04.2020 Sylwetka tłumacza Jędrzej Polak – tłumacz Hemingwaya, Faulknera i Conrada
03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.

Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk

4 października jury jednego z najważniejszych konkursów literackich, Nagrody Literackiej Nike, ogłosiło, że za najlepszą książkę minionego roku uznane zostały Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk. Powieść zwyciężyła także w plebiscycie przeprowadzonym wśród czytelników. Autorka otrzymała charakterystyczną statuetkę Nike oraz nagrodę pieniężną. Nagrodę przyznano pisarce już po raz drugi, wcześniej, w 2008 roku, wyróżniono ją za powieść Bieguni.
Ukazanie się tej liczącej niemal tysiąc stron powieści było niewątpliwie jednym z istotniejszych wydarzeń wydawniczych 2014 roku. Jej akcja toczy się w połowie XVIII wieku na Podolu. Wśród jej bohaterów są postaci historyczne, między innymi fascynująca postać Jakuba Franka – barona pochodzenia żydowskiego, który uznawszy siebie za mesjasza, założył sektę żydowską frankistów, a następnie wraz z jej członkami przyjął we Lwowie chrzest. Pisarka stara się odtworzyć wiernie realia epoki, zwracając uwagę na współistnienie różnych kultur i religii występujących na terenach dawnej Rzeczpospolitej i na silną hierarchię panującą w społeczeństwie je zamieszkującym. Zgłębianie tajemnic postaci wymagało od Olgi Tokarczuk nie tylko poznawania faktów historycznych, ale też wyobraźni pozwalającej pogłębić ich zrozumienie, wytropić odległe powiązania między nimi – praca nad książką trwała ponad sześć lat.
Przy odbiorze nagrody pisarka powiedziała, że „Księgi Jakubowe są metaforą tego, co dzieje się dziś u bram Europy”, ponieważ przypominają o trudnościach procesu asymilacji oraz o tym, że nie istnieją społeczeństwa zupełnie czyste etnicznie. Warto więc sięgnąć po tę książkę nie tylko po to, by zanurzyć się w tajemniczej przeszłości, ale też po to, by dzięki temu lepiej zrozumieć teraźniejszość.
Zachęcamy do lektury!

Źródła: http://wyborcza.pl/1,75475,18999849,olga-tokarczuk-laureatka-nike-2015-ludzie-nie-bojcie-sie.html?disableRedirects=true
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3076/Ksiegi-Jakubowe---Olga-Tokarczuk
http://wyborcza.pl/1,75475,16835955,_Ksiegi_Jakubowe___czyli_dwiescie_lat_samotnosci_.html

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Józefa Mehoffera 10, 31-322 Kraków
tel. 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.