Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl
Zamów bezpłatną wycenę, przesyłając pliki na adres info@exlibro.pl

aktualności

03.02.2020 Kilka słów o języku jagańskim W jagańskim mówi tylko jedna osoba na świecie, ale to właśnie w tym języku istnieje słowo, które zostało uznane na najbardziej zwięzłe słowo świata.
19.08.2019 Nie żyje Tadeusz Komendant, znany tłumacz literatury francuskiej Tadeusz Komendant znany był głównie jako tłumacz i popularyzator dzieł Michela Foucaulta.
08.07.2019 Międzynarodowy Dzień Psa … czyli o tym, jakim językiem porozumiewają się z nami nasi najlepsi przyjaciele

Polska literatura na Białorusi

W Mińsku, stolicy Białorusi, rozpoczął się wczoraj festiwal literatury środkowoeuropejskiej „Schengenka”, zorganizowany przez Laboratorium Przekładu i kampanię popularyzującą kulturę białoruską „Budźma Biełarusami!”.

Laboratorium Przekładu, będące pomysłodawcą festiwalu, to stowarzyszenie kilkudziesięciu tłumaczy działające na zasadzie wolontariatu, stawiające sobie za cel m.in. prezentowanie dobrych przekładów na język białoruski. „Teksty do przekładów wybraliśmy we współpracy z naszymi kolegami z zagranicy – literatami i naukowcami. Mamy nadzieję, że dla białoruskiego czytelnika zaznajomienie się z kulturą narodów, jakie żyją obok nas, będzie bardzo ciekawe” – powiedział PAP Pawieł Barkouski z Laboratorium Przekładu.

W czasie festiwalu zaprezentowanych zostanie 15 nowych książek, po raz pierwszy przetłumaczonych na język białoruski. „Reprezentują one kraje Europy Środkowej, które są nam bliskie historycznie i mają już za sobą proces kształtowania się tożsamości narodowej. To dla nas ważne, by podkreślić, że należymy do Europy Środkowej” – powiedział PAP rzecznik kampanii „Budźma!” Aleś Płotka. Praca nad przygotowaniem festiwalu – wykonaniem przekładów i ich wydaniem – trwała dwa lata.

Festiwal otworzyła prezentacja zbioru poezji Tadeusza Różewicza Bez. Polską literaturę reprezentują też: Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka, wybór esejów Leszka Kołakowskiego Nasza wesoła apokalipsa, Myślenie według wartości ks. Józefa Tischnera oraz Naród, nacjonalizm, patriotyzm Andrzeja Walickiego.

Źródło informacji: www.instytutksiazki.pl       

Dane kontaktowe

ExLibro – Ewa Dedo
Biuro Tłumaczeń i Usług Wydawniczych

ul. Josepha Conrada 63, lok. 204, 31-357 Kraków
tel./fax 12 294 6105
www.exlibro.pl   info@exlibro.pl

Kariera w ExLibro

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą z nami, kliknij tutaj.